Kelly & Zimmerman Win Columbia Cup Prelims

Craig 6 and 1

Jimmy Shane and J. Michael Kelly battle in Heat 1A. Photo by Craig Barney

Racing got underway Saturday in the 59th running of the HAPO Columbia Cup in the Tri-Cities area of South Central Washington with the running of the first two preliminary heats of the weekend.

Heat 1A matched up the two top qualifiers who were also the winners of the first two races of 2014 – Gold Cup Champion Jimmy Shane in the 6 Oberto was the top qualifier and Madison Regatta Champion J. Michael Kelly  in the 1 Graham Trucking who qualified second.

They were joined by Jamie Nilsen in the 21 Lakeridge Paving, Tom Thompson in the 11 Peters & May, Kelly Stocklin in the 18 Bucket List Racing and Dave Villwock, in his return to competition,  driving the 37 Miss Beacon Plumbing.

Kelly and Stocklin

Kelly lapping Stocklin for the victory.
Photo by Chris Denslow – H1

Kelly and Shane staged a terrific duel out front while officials reviewed the start. Stocklin was ruled the only legal starter which meant Kelly and Shane had to lap him for the win.  And they did. Kelly took the win in the 1 Graham Trucking and gave notice he will be a force to be reckoned with.  Shane was second in the Oberto after challenging Kelly all three laps and Villwock finished third.

Jon Zimmerman in the 9 Les Schwab Tires-Team RedDOT was the fastest qualifier drawn into Heat 1B.  Zimmerman qualified third and was joined in the heat by Cal Phipps in the 7 Graham Trucking II who qualified fourth.

Mike Webster in the 22 Ranch & Home presents Payne West Insurance, Greg Hopp driving 12 Miss  DiJulio, Jeff Bernard in the Our Gang Racing and Kip Brown in the first competition for Ellstrom Racing’s new 96 Spirit of Qatar.

Disappointment came early for Brown when his new boat failed to start.  Zimmerman wired the start in lane two and led all three laps with Phipps challenging early from lane one.  As Zimmerman pulled away, Webster moved around Phipps to finish second.  Phipps was third and Bernard fourth.

Racing will resume at 10:15 am Sunday (PDT) with Heat 2A.  The winner take all Final Heat to decide the 2014 HAPO Columbia Cup Champion is set to go at 4:40 pm on Sunday.

 

Results for Columbia Cup 1A

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 U-1 Graham Trucking J. Michael Kelly 149.946 400
2 U-6 Oberto Jimmy Shane 149.577 300
3 U-37 Cost Less Carpet presents Miss Beacon Plumbing Dave Villwock 141.056 225
4 U-11 Peters & May Tom Thompson 131.08 169
5 U-21 Lakeridge Paving Jamie Nilsen 124.188 127
6 U-18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 111.51 95

Results for Columbia Cup 1B

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 U-9 Les Schwab Tires-Team RedDOT Jon Zimmerman 144.712 400
2 U-22 Ranch & Home presents Payne West Insurance Mike Webster 139.565 300
3 U-7 Graham Trucking II Cal Phipps 138.938 225
4 U-17 Our Gang Racing Jeff Bernard 137.854 169
5 U-12 Miss DiJulio Greg Hopp 118.737 127
DNS U-96 Spirit of Qatar Kip Brown 0 0

Boat draw for Columbia Cup 2A

Number – Boat Driver
U-1 Graham Trucking J. Michael Kelly
U-12 Miss DiJulio Greg Hopp
U-6 Oberto Jimmy Shane
U-96 Spirit of Qatar Kip Brown
U-21 Lakeridge Paving Jamie Nilsen
U-11 Peters & May Tom Thompson

Boat draw for Columbia Cup 2B

Number – Boat Driver
U-7 Graham Trucking II Cal Phipps
U-18 Bucket List Racing Kelly Stocklin
U-9 Les Schwab Tires-Team RedDOT Jon Zimmerman
U-17 Our Gang Racing Jeff Bernard
U-22 Ranch & Home presents Payne West Insurance Mike Webster
U-37 Cost Less Carpet presents Miss Beacon Plumbing Dave Villwock

 

Accumulated Points

Number – Boat Driver Points
U-1 Graham Trucking J. Michael Kelly 400
U-9 Les Schwab Tires-Team RedDOT Jon Zimmerman 400
U-6 Oberto Jimmy Shane 300
U-22 Ranch & Home presents Payne West Insurance Mike Webster 300
U-7 Graham Trucking II Cal Phipps 225
U-37 Cost Less Carpet presents Miss Beacon Plumbing Dave Villwock 225
U-17 Our Gang Racing Jeff Bernard 169
U-11 Peters & May Tom Thompson 169
U-12 Miss DiJulio Greg Hopp 127
U-21 Lakeridge Paving Jamie Nilsen 127
U-18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 95
U-96 Spirit of Qatar Kip Brown 0

 

Accumulated Points with Qualifying

Number – Boat Driver Points
U-1 Graham Trucking J. Michael Kelly 480
U-9 Les Schwab Tires-Team RedDOT Jon Zimmerman 470
U-6 Oberto Jimmy Shane 400
U-22 Ranch & Home presents Payne West Insurance Mike Webster 330
U-7 Graham Trucking II Cal Phipps 285
U-37 Cost Less Carpet presents Miss Beacon Plumbing Dave Villwock 275
U-17 Our Gang Racing Jeff Bernard 209
U-11 Peters & May Tom Thompson 199
U-12 Miss DiJulio Greg Hopp 157
U-21 Lakeridge Paving Jamie Nilsen 157
U-18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 95
U-96 Spirit of Qatar Kip Brown 30