2012 Video:

    2012 Albert Lee Cup Final Heat: #5 Graham Trucking
    2012 Albert Lee Cup Final Heat: # 9 Seattle Sun Tan
    2012 Albert Lee Cup Final Heat: #1 Spirit of Qatar
    2012 Albert Lee Cup Final Heat: # 37 Beacon Plumbing
    Click here to see all the onboard videos from the 2012 Albert Lee Cup.

    2011 Video:

    2011 Albert Lee Cup at Seafair: No. 88 Degree Men in Heat 2A
    2011 Albert Lee Cup at Seafair: U-1 Oh Boy! Oberto in Heat 1B
    2011 Albert Lee Cup at Seafair: U-9 Miss Visit Tri-Cities.com in Heat 1B
    2011 Albert Lee Cup at Seafair: U-22 in Heat 1B
    Click here to see all the onboard videos from the 2011 Albert Lee Cup.
    Overcast
    Seattle Weather
    63°F
    Overcast
    Humidity: 63%
    Wind: N at 6 mph
    • Mostly Sunny
      Mon
      75°F / 55°F
    • Chance of Showers
      Tue
      73°F / 57°F
    • Chance of Rain
      Wed
      70°F / 55°F

    2012 Spotter’s Guide

    2012 Spotter’s Guide

LIVE Streaming by

San Diego Results:

Qualifying Results

Number - Sponsor Driver Speed Points
1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 162.118 100
1 Oh Boy! Oberto Steve David 157.98 80
5 Graham Trucking Jimmy Shane 154.133 70
9 Jones Racing Jon Zimmerman 153.683 60
17 Miss Red Dot Kip Brown 152.744 50
88 Degree Men Scott Liddycoat 150.077 40
100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 144.145 30
37 Miss Beacon Plumbing J. Michael Kelly 140.728 30
57 Miss DiJulio Mark Evans 139.097 30
11 Peters & May Tom Thompson 137.469 30
18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 0 0

Race Results



Results for Heat 1A

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 150.43 400
2 5 Graham Trucking Jimmy Shane 145.588 300
3 100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 134.182 225
4 57 Miss DiJulio Mark Evans 131.376 169
5 11 Peters & May Tom Thompson 119.974 127
DNS 17 Miss Red Dot Kip Brown 0 0


Results for Heat 1B

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 1 Oh Boy! Oberto Steve David 146.13 400
2 88 Degree Men Scott Liddycoat 143.987 300
3 9 Jones Racing Jon Zimmerman 134.296 225
4 18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 99.722 169
DNF 37 Miss Beacon Plumbing J. Michael Kelly 0 0


Results for Heat 2A

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 5 Graham Trucking Jimmy Shane 146.714 400
2 9 Jones Racing Jon Zimmerman 142.011 300
3 88 Degree Men Scott Liddycoat 141.755 225
4 11 Peters & May Tom Thompson 123.817 169
5 57 Miss DiJulio Mark Evans 93.36 127
DNF 1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 0 0


Results for Heat 2B

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 1 Oh Boy! Oberto Steve David 142.892 400
2 100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 131.197 300
3 18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 114.992 225
DNS 37 Miss Beacon Plumbing J. Michael Kelly 0 0
DNF 17 Miss Red Dot Kip Brown 0 0


Results for Heat 3A

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 5 Graham Trucking Jimmy Shane 146.02 400
2 9 Jones Racing Jon Zimmerman 143.927 300
3 11 Peters & May Tom Thompson 130.345 225
4 88 Degree Men Scott Liddycoat 122.718 169
DNF 57 Miss DiJulio Mark Evans 0 0


Results for Heat 3B

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 150.705 400
2 1 Oh Boy! Oberto Steve David 145.319 300
3 100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 128.17 225
4 18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 113.333 169


Results for Heat Final

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
1 1 Oh Boy! Oberto Steve David 148.512 400
2 5 Graham Trucking Jimmy Shane 148.376 300
3 1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 147.798 225
3 9 Jones Racing Jon Zimmerman 132.291 225
5 11 Peters & May Tom Thompson 129.548 127
6 100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 129.315 95
DNF 88 Degree Men Scott Liddycoat 0 0


Results for Heat Provisional

Finish Boat Driver Avg. Speed Points
CONS 11 Peters & May Tom Thompson 0 0
CONS 57 Miss DiJulio Mark Evans 0 0
CONS 18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 0 0

Accumulated Points

Number - BoatDriverPoints
1 Oh Boy! Oberto Steve David 1500
5 Graham Trucking Jimmy Shane 1400
9 Jones Racing Jon Zimmerman 1050
1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 1025
100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 845
88 Degree Men Scott Liddycoat 694
11 Peters & May Tom Thompson 648
18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 563
57 Miss DiJulio Mark Evans 296
37 Miss Beacon Plumbing J. Michael Kelly 0
17 Miss Red Dot Kip Brown 0

Accumulated Points with Qualifying

Number - BoatDriverPoints
1 Oh Boy! Oberto Steve David 1580
5 Graham Trucking Jimmy Shane 1470
1 Spirit of Qatar 96 Dave Villwock 1125
9 Jones Racing Jon Zimmerman 1110
100 Miss Fox Plumbing Greg Hopp 875
88 Degree Men Scott Liddycoat 734
11 Peters & May Tom Thompson 678
18 Bucket List Racing Kelly Stocklin 563
57 Miss DiJulio Mark Evans 326
17 Miss Red Dot Kip Brown 50
37 Miss Beacon Plumbing J. Michael Kelly 30

Race Schedule:

Friday, September 14, 2012

0715 – 1725 Working/Perimeter Boat Roll Call

0730 – 0830 Stock Hydros – Fiesta Island

0800 Air National Guard H1 Driver/Crew Chief Meeting – H1 Office

0800 – 0830 SST-45s/Super Stock/Pro Stock/K Racing Runabouts/Comp Jets Ski Beach

0830 – 0900 POPRA Offshores

0900 – 1000 Air National Guard H1 Testing – 2.5 mi course

1000 – 1200 Lucas Drag Boat Testing – Crown Point Shores

1030 – 1100 Stock Hydros/Comp Jets – Fiesta Island

1115 – 1130 SST-45 – Ski Beach

1130 – 1205 SS/PS/KRR/CJ – Ski Beach

1200 – 1230 SST-45s/Super Stock/Pro Stock/K Racing Runabouts/Comp Jets Ski Beach

1205 – 1230 POPRA Offshores

1230 – 1330 Air National Guard H1 Testing – 2.5 mi Course

1330 – 1430 Lucas Drag Boat Testing – Crown Point Shores

1415 – 1430 Comp Jets/ Stock Fiesta Island

1430 – 1630 Air National Guard H1 Qualifying – 2.5 mi Course

1630 – 1730 Lucas Drag Boat Testing – Crown Point Shores

1700 – 1730 Stock Hydros/Comp Jets– Fiesta Island

1700 – 1730 SST-45/SS/PS/KRR – Ski Beach

 

Saturday, September 15, 2012

0800 – 0830 POPRA Offshores

0830 – 0930 Stock Hydros/Comp Jets Fiesta Island

0830 – 0930 Air National Guard H1 Drivers Physicals

0830 – 1000 Drag Boats – Crown Point Shores

0930 – 1000 SST-45s/Super Stock/Pro Stock/K Racing Runabouts/Comp Jets Ski Beach

1000 – 1100 Air National Guard H1 Testing – 2.5 mi Course

1100 – 1300 Lucas Oil Drag Boats Qualifying – Crown Point Shores

1215 – 1300 Stock Hydros/Comp Jets – Fiesta Island

1230 – 1300 SST-45s/Super Stock/Pro Stock/K Racing Runabouts/Comp Jets Ski Beach

1300 – 1340 Air National Guard H1 Testing – 2.5 mi Course

1340 – 1400 POPRA Offshores

1400 – 1600 Lucas Oil Drag Boats

1430 – 1500 Air National Guard H1 Driver Meeting

1530 – 1600 SST-45s/Super Stock/Pro Stock/K Racing Runabouts/Comp Jets Ski Beach

1600 – 1610 Air National Guard H1 Heat 1A – 2.5 mi Course

1610 – 1625 Mock Water Rescue – Ski Beach

1630 – 1640 Air National Guard H1 Heat 1B – 2.5 mi Course

1645 – 1730 Lucas Oil Drag Boats

1640 – 1730 Stock Hydros/Comp Jets Fiesta Island

1715 – 1730 SST-45/SS/PS/KRR/CJ – Ski Beach

 

Sunday, September 16, 2012

0800 – 0830 POPRA Offshores

0800 – 0900 Air National Guard H1 Drivers Physicals

0830 – 0930 Lucas Oil Drag Boats

0910 – 0930 SST-45/SS/PS/KRR/CJ – Ski Beach

0930 Opening Ceremonies – National Anthem

0935 – 1030 Air National Guard H1 Testing – 2.5 mi Course

1030 – 1200 Lucas Oil Drag Boats Competition – Crown Point Shores

1200 – 1210 Air National Guard H1 Heat 2A – 2.5 mi Course

1230 – 1240 Air National Guard H1 Heat 2B – 2.5 mi Course

1240 – 1405 Lucas Oil Drag Boats Competition

1330 – 1405 SST-45/SS/PS/KRR/CJ – Ski Beach

1410 – 1420 Air National Guard H1 Heat 3A – 2.5 mi Course

1420 – 1435 Mock Water Rescue – Ski Beach

1440 – 1450 Air National Guard H1 Heat 3B – 2.5 mi Course

1450 – 1550 Lucas Oil Drag Boats Competition – Crown Point Shores

1450 – 1550 Comp Jets – Fiesta Island

1550 – 1600 Air National Guard H1 Provisional – 2.5 mi Course

1600 – 1630 POPRA Offshores

1630 – 1650 SST-45/SS/PS/KRR/CJ – Ski Beach

1700 – 1710 Air National Guard H1 Final – 2.5 mi Course

1700 – 1730 SST-45/SS/PS/KRR/CJ – Ski Beach